Splot skośno-krzyżowy, żakardowy, płócienny, jakiś diamentowy i inne dziwne nazwy, które pierwszy raz w życiu pewnie słyszysz.
Można się pogubić w tych wszystkich rodzajach chust do noszenia dzieci. I zawsze finalnie stajemy przed pytaniem: “co będzie najlepsze dla mnie i mojego dziecka?”
Postaram się objaśnić Ci w kilku zdaniach, jakie sploty tkanin znajdziecie w KENHURU, i które będą najbardziej odpowiednie dla Was i waszych dzieci.
Z określeniem PASIAK spotyka się każdy rodzić, który chce zacząć nosić swoje dziecko w chustach. A dlaczego taka a nie inna nazwa? Odpowiedź nasunie Ci się zaraz po tym jak zobaczysz taką chustę – ma ona różno-kolorowe pasy idące po całej długości tkaniny.
Takie chusty to właśnie najczęściej splot skośno-krzyżowy. Dzięki temu sposobowi tkania chusty są cienkie, zwarte, bardzo ładnie pracują przy dociąganiu i prawidłowe zamotanie maluszka nie stanowi problemu. Pamiętaj, że przy noworodkach oraz lekkich i drobnych dzieciach, cienkie chusty sprawdzają się najlepiej.
Dodatkowo pasy ułatwiają naukę wiązań – przy dociąganiu widzisz za jaki kolor masz ciągnąć aby chustą ciasno przytulić do siebie maluszka.
Gramatura tej chusty to 210g/m2 co oznacza, że tkanina będzie bardzo cienka w dotyku.
Możesz jej używać nawet od pierwszego dnia życia dziecka! O tym, jak długo będziecie w nią motać, zadecyduje twój komfort noszenia – gdy chusta zacznie Ci się wpijać w ramiona, a twoje dziecko przekroczy wagę 6-8 kg, będzie to czas na zmianę chusty na bardziej nośną i grubszą, która da tobie drogi rodzicu, dać większy komfort podczas noszenia dziecka w chuście.
Wzory, wzorki i różne kolorki – tak chyba najłatwiej wyjaśnić na czym polega splot żakardowy. Będą to wszystkie chusty ze wzorami.
W odróżnieniu od splotu skośno-krzyżowego, tutaj krosno daje nam multum możliwości. Możemy “narysować” na chuście dosłownie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy! To właśnie te chusty cieszą się największym zainteresowaniem rodziców noszących swoje dzieci. I to właśnie z tych chust szyte są piękne nosidła przez KAVKĘ.
Co jeszcze wyróżnia chusty o splocie żakardowym? Na przykład awers i rewers. Chusta z obu stron wygląda inaczej. Prawa strona to na przykład granatowe tło i biały wzór, lewa strona jest przeciwieństwem prawej – granatowy wzór i białe tło. Dzięki temu mamy dwie chusty w jednym i w zależności od nastroju czy ubioru możemy motać raz na jedną stronę, a raz na drugą.
Chusty żakardowe możemy podzielić w KENHURU na dwa rodzaje:
Tkanina pojedyncza. To chusty, w których wątek tworzy wzór na chuście. Mogą mieć gradację, mogą być cienkie, średnie w grubości i grube.
Jedyny ich minus jest taki, że kolor osnowy ogranicza nam wariacje kolorystyczne. Gdy osnowa jest czarna, jedynie wątkiem możemy zmienić kolor chusty.
W wątku natomiast możemy dać co nam się tylko podoba – len, jedwab, wełnę, wiskozę – co tylko dusza zapragnie!
Tak zwana tkanina warstwowa. Ten rodzaj splotu chusty charakteryzuje się bardzo szerokim wachlarzem możliwości kolorystycznych – na przykład możemy zrobić przepiękną gradację na chustach z obydwu stron!
Możemy dobrać też dowolny kolor prawej i lewej strony – zupełnie inaczej niż w chustach SINGLE WEAVE, gdzie kolor osnowy bardzo mocno ograniczał możliwości.
Bawełniane chusty double weave są bardziej puchate i miększe niż chusty o tym samym składzie w single weave.
Jesteś początkującym rodzicem w temacie chustonoszenia? Przede wszystkim umów się na konsultację z DORADCĄ NOSZENIA DZIECI. Doradca pokaże Ci chusty, opowie o zaletach jakie płyną z chustowania dzieci, nauczy Cię prawidłowo wiązać chustę tkaną i dobierze odpowiedni rozmiar do twojej budowy ciała.
Przygodę z chustami zacznij od pasiaków czyli chust o splocie skośno-krzyżowym z serii BASIC LINE. Najłatwiej będzie Ci się nauczyć na nich prawidłowo wiązać chustę. Kolorowe pasy podpowiedzą Ci, za którą część chusty pociągać w trakcie motania, aby chusta ściśle przylegała do Ciebie i twojego dziecka. Z czasem będziesz ją wiązać z zamkniętymi oczami i wtedy nadejdzie czas na coś ekstra… czyli CHUSTY ŻAKARDOWE!
Jeżeli twoje dziecko waży ponad 6 kg lub jesteś doświadczonym rodzicem w kwestii chustonoszenia, spokojnie możesz wybrać chustę żakardową KENHURU z jednej tych serii :
ART LINE
GEO LINE
POSH LINE
FAITH LINE
Pamiętaj, że im wyższa gramatura tym grubsza chusta. Przy noworodkach i małych dzieciach wybieraj chusty maksymalnie do 300 gsm.
Dla dzieci z wagą powyżej 10kg doskonale sprawdzą się chusty o gramaturze ponad 300.
Na początek super sprawdzi się chusta o składzie 100% bawełny czesanej. A gdy już pokochasz chusty i budżet będzie Ci na to pozwalał, możesz śmiało zakosztować różnych ciekawych składów takich jak jedwab tsumugi z Japonii, czy cashwool z Włoch.
I co najważniejsze – pamiętaj, że to TOBIE ma być w chuście wygodnie! Twoje dziecko potrzebuje jedynie twojego ciepełka, zapachu i bliskości. Chusta powinna ładnie rozkładać ciężar dziecka na ramionach tak aby noszenie nawet w trakcie godzinnego spaceru nie powodowało bólu ramion i kręgosłupa po rozmotaniu i odłożeniu dziecka.
A więc który team jesteś?
#teamPASIAK czy #teamŻAKARD